Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Νίκη επί του Ηλισιακού

Πραγματοποιώντας την καλύτερη του, έως τώρα, φετινή εμφάνιση, ο ΑΡΗΣ επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Ηλυσιακού στο Αλεξάνδρειο με 83-67.

Οι «κίτρινοι» πήραν από πρώτο δεκάλεπτο μια διαφορά ασφαλείας (27-16) και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να καταφέρουν κάτι, έκαναν σωστή διαχείριση του υπέρ τους σκορ και όντας κατά διαστήματα εντυπωσιακοί, έφτασαν σε μια εύκολη νίκη.

Επόμενος αγώνας για τον ΑΡΗ είναι την Τρίτη (20/12, 21:00) με τη Ρουντούπις στο Παλέ, όπου με νίκη εξασφαλίζουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του Eurocup.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του ΑΡΗ έβγαζαν «φωτιές» και με βασικό όπλο την καλή τους επιθετική λειτουργία αλλά και την ευστοχία τους (3/4 τρίποντα), προηγήθηκαν με 13-0 στο 3’, αναγκάζοντας τον Φλεβαράκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να μαζέψει για λίγο τη διαφορά (17-10 στο 6’), οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να ευστοχούν στα τρίποντα λες και είναι βολές και ήταν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 27-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ όπως ήταν φυσιολογικό κατέβασε ταχύτητες, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας κόντρα στον Ηλυσιακό ο οποίος σταδιακά ανέβαζε την απόδοση του (34-22 στο 15’).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό διάστημα, στο οποίο κατάφεραν μειώσουν μέχρι τους οκτώ (40-32), οι «κίτρινοι» όμως κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους δέκα (46-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τον ΑΡΗ, όπως και το πρώτο, με τρίποντα των Ταπούτου και Ντέιβις (52-36). Το σύνολο του Αλεξανδρή όσο περνούσαν τα λεπτά, πατούσε ακόμα πιο πολύ το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας τη διαφορά στους 21 (64-43 στο 27’) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» είχαν ένα νεκρό διάστημα, στο διάστημα του οποίου ο Ηλυισακός κατάφερε και μείωσε σε 66-51.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και κάνοντας σωστή διαχείριση του προβαδίσματος που είχε. Στα τελευταία λεπτά οι «κίτρινοι» έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, δεν στοίχισαν όμως, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 83-67.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 27-16, 46-34, 66-51, 83-67.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 8, Κερούς 16, Ταπούτος 17, Τζέιμς 8, Τσαϊρέλης 3, Ντέιβις 9, Κρούσιτς 6, Μπόγρη 2, Μόλντροου 2, Τσαλδάρης 8, Βεργίνης 4, Δήμας.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 1, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 4, Ενγκουάιερ 17, Χατζής 6, Αποστολίδης 7, Τόμσον 7, Γκάρντενερ 7, Κασελάκης 14, Τσαπρούνης, Γκαλιότος 2.